Historia bielizny: Od gorsetów do biustonoszyJeśli kiedykolwiek widziałaś film osadzony w epoce wiktoriańskiej, mogłaś odnieść wrażenie, że kobiety w tamtych czasach miały zamiłowanie do gorsetów i fantazyjnych ubrań. Jednak nie mogłoby to być dalsze od prawdy. W rzeczywistości era wiktoriańska była czasem, w którym bielizna, jaką znamy dzisiaj, zaczęła zdobywać popularność wśród kobiet z wyższych sfer. Historycznie rzecz biorąc, bielizna, jaką znamy dzisiaj, miała swoje początki w Europie w okresie renesansu. Wtedy to arystokratki nosiły pod swoimi ekstrawaganckimi sukniami haleczki i peniuary, które miały podkreślać ich figury, a nie je ukrywać. Jednak dopiero pod koniec XIX wieku bielizna, jaką znamy dzisiaj, stała się bardziej powszechna w całym społeczeństwie. Od gorsetów po biustonosze - przyjrzyjmy się historii bielizny i temu, jak jej zastosowanie zmieniało się na przestrzeni czasu.

Gorsety: Pierwsza bielizna

Choć dla współczesnych uszu może to brzmieć niedorzecznie, gorsety były pierwszą bielizną, która zyskała powszechną popularność. Pierwotnie postrzegano je jako odzież mającą korygować złą postawę i stymulować okolice brzucha, a gorsety były noszone tylko przez kobiety, które już zaczęły miesiączkować. Historycznie rzecz biorąc, gorsety miały podkreślać talię, która w tamtych czasach była oznaką płodności i piękna. Ponadto, gorsety pomagały podtrzymywać ciężkie halki, które często noszono pod ciężkimi sukniami. Gorsety były również noszone jako sposób na ukrycie oznak ciąży lub płodności. Podczas gdy wiele kobiet zna obecnie kostiumy z epoki wiktoriańskiej noszone w sztukach teatralnych lub filmach, w rzeczywistości gorsety nie były powszechnie używane przez kobiety pracujące. Gorsety były noszone głównie przez kobiety z klasy wyższej, które często nosiły je tylko z cienką koszulką lub koszulą nocną. W tamtych czasach kobiety nie nosiły pończoch ani bielizny pod gorsetami, które często były wykonane z cienkiego materiału lub bawełny.

XIX-wieczne gorsety i biustonosze

Wraz z postępem XIX wieku gorsety stawały się coraz bardziej popularne wśród kobiet ze wszystkich klas. W tamtych czasach gorsety były zaprojektowane tak, aby uciskać tors, dając użytkownikowi ultra wąską talię. Osiągano to za pomocą gorsetu sznurowanego z przodu, który był w zasadzie wydłużonym kawałkiem materiału, który owijał się wokół ciała i był zamknięty z przodu. Co ciekawe, gorset sznurowany z przodu był używany jako urządzenie medyczne do leczenia różnych schorzeń, w tym gruźlicy. Gorsety z tej epoki pomagały również kobietom zachować młodzieńczą sylwetkę, gdyż siedzenie na krześle przy maszynie do pisania lub biurku wymagało od kobiety pochylenia bioder do przodu. Gorsety noszono również w celu podkreślenia kobiecej sylwetki, ponieważ dzięki nim biodra wydawały się szersze, a talia węższa. Wraz z pojawieniem się krynolin (masywnych halek) w połowie XIX wieku, wzrosło zapotrzebowanie na gorsety. Krynoliny, które noszono na ciężkie spódnice o długości do podłogi, były często sztywne i wykonane ze stali. W miarę jak krynoliny powiększały swój rozmiar, powiększały się również gorsety, ponieważ były używane jako kotwica, aby nie podwiewały na wietrze.

Majtki bikini i bloomers

Wczesne wersje nowoczesnych majtek były nazywane "bloomers", nazwane na cześć ich popularyzatorki, amerykańskiej reformatorki Amelii Earhart. Pod koniec XIX wieku, bloomersy były w zasadzie parą workowatych spodni do kolan, które zakrywały górną część kobiecej nogi. Gorsety i krynoliny zostały znacznie zredukowane na początku XX wieku, choć nadal były popularną bielizną dla kobiet. Niemniej jednak gorsety były stopniowo zastępowane przez pierwsze nowoczesne biustonosze, które były wykonane z dwóch trójkątnych kawałków materiału połączonych ze sobą na plecach. W latach 1910 i 1920 biustonosze były już powszechnie dostępne w domach towarowych, a ówczesne projekty charakteryzowały się szeroką gamą kolorów, wzorów i projektów.

XX-wieczne biustonosze i wyroby pończosznicze

Wraz z postępem XX wieku biustonosze stawały się coraz bardziej powszechne wśród kobiet, podobnie jak wyroby pończosznicze. Wyroby pończosznicze powstały pod koniec XIX wieku i często były wykonane z jedwabiu lub bawełny. Na początku XX wieku wyroby pończosznicze noszono przede wszystkim do długich spódnic, ale w miarę jak popularne stały się krótsze spódnice, coraz częściej noszono je do spodni. Chociaż biustonosze pozostały popularnym elementem bielizny, to jednak przybrały one różne formy. W XX wieku biustonosze przybierały różne kształty - od jednoczęściowych biustonoszy typu longline po dwuczęściowe biustonosze z miseczkami. W latach dwudziestych XX wieku biustonosze dwuczęściowe w dużej mierze zastąpiły jednoczęściowe staniki typu longline, prawdopodobnie dlatego, że staniki dwuczęściowe były często niewygodne.

Bielizna XXI wieku

Gdy XX wiek dobiegł końca i rozpoczął się wiek XXI, biustonosze i majtki stały się coraz bardziej popularne wśród kobiet, zwłaszcza w krajach zachodnich. Ponieważ coraz więcej kobiet wchodziło do pracy i angażowało się w większą aktywność fizyczną, wzrosło zapotrzebowanie na odzież podtrzymującą. Pod koniec XX wieku biustonosze zaczęły przybierać różne wzory, w tym biustonosze typu push-up, biustonosze sportowe, biustonosze typu plunge i biustonosze typu minimizer. Również wzory majtek stawały się coraz bardziej zróżnicowane - od zwykłych bawełnianych majtek po stringi i figi.

W XXI wieku biustonosze i bielizna nadal ewoluują i zmieniają się. W ostatnich latach coraz więcej kobiet zaczęło nosić staniki bez drutów, zwłaszcza te, które przeszły mastektomię. Jednym z trendów, który prawdopodobnie będzie się rozwijał w najbliższych latach, jest stosowanie biustonoszy bez usztywnień.